W obecnych czasach audyty środowiskowe są niezwykle ważne. Uświadamiają przedsiębiorstwa i gminy w pod kątem wymagań związanych z ekologią, a także weryfikują ich gotowość do przystosowania do zmian klimatycznych. Każdy audyt środowiskowy przeprowadzany w ramach programu Firma Bliska Środowisku obejmuje przegląd 6-ciu obszarów prawa ochrony środowiska.
Poniżej dokładnie opisano proces ubiegania się o certyfikat EFOE.
Audyt środowiskowy w ramach programu Gmina Bliska Środowisku i Firma Bliska Środowisku
Audytor środowiskowy zarówno w przedsiębiorstwie, jak i w jednostce samorządu terytorialnego prowadzi przegląd w 6-ciu obszarów dotyczących prawa ochrony środowiska. Warunkiem wzięcia udziału w certyfikacji jest wypełnienie ankiety I stopnia. Po przejściu wstępnej selekcji zarówno gmina, jak i przedsiębiorstwo mogą przystąpić do programu Gmina Bliska Środowisku lub Firma Bliska Środowisku.
Krok pierwszy – zgodność z wymaganiami prawnymi
W drugim etapie, audytor dokonuje przeglądu zgodności podmiotu pod kątem przepisów Prawa Ochrony Środowiska. Wstępna ocena sprowadza się do przygotowania dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań prawnych. Obowiązkowymi działaniami gminy jest m.in. określenie zasad utrzymania czystości i porządku na terenie danej jednostki administracyjnej, selektywne zbieranie odpadów komunalnych czy tworzenie i utrzymywanie w należytym stanie terenów zielonych.
Analiza stanu gospodarki odpadami i gospodarką wodno-ściekową
Następnie, w trakcie drugiej części audytu środowiskowego ocenia się działania związane z gospodarką odpadami i gospodarką wodno-ściekową. Przykładem wymaganych prawem dokumentów jest analiza stanu gospodarki odpadami czy wykonywanie sprawozdań z realizacji Krajowego Planu oczyszczania ścieków komunalnych, a działaniami dobrowolnymi to inwestycje wspierające mieszkańców w realizację zadań dotyczących błękitno-zielonej infrastruktury.
Zrównoważone zarządzanie energią i paliwami oraz ocena stanu powietrza
W punkcie czwartym i piątym audytor środowiskowy prosi o informacje związane ze zrównoważoną energią, klimatem i stanem jakości powietrza. W tym przypadku bardzo ważne jest jasne wyznaczenie celów dążących do optymalizacji zużycia paliw i energii. Ponadto jednostki samorządu terytorialnego mają możliwość wzięcia udziału w państwowych programach priorytetowych, a do ich nadrzędnych celów należy poprawa jakości środowiska, w szczególności powietrza.
Strategie proekologiczne
W ostatnim punkcie audytu ocenia się strategie proekologiczne wdrożone w jednostkach samorządu terytorialnego. Cele w niej zawarte powinny być mierzalne i jasno zdefiniowane.
Powyżej, w kilku zdaniach omówiono przykładowy merytoryczny audyt środowiskowy na terenie gminy. Więcej informacji dotyczących obszarów można znaleźć na stronie efoe.pl.
W bardzo podobny sposób przebiega on na terenie przedsiębiorstwa.
Proces certyfikacji EFOE
Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego i wypełnieniu ankiety I stopnia, audytor przeprowadza ankietę II stopnia polegającą na merytorycznym sprawdzeniu 6-ciu wyżej wymienionych obszarów. To podmiot odpowiada na pytania zadane w ankiecie. Następnie audytor przystępuje do audytu weryfikującego. Spotkanie odbywa się stacjonarnie w siedzibie podmiotu lub na terenie jednego z jego oddziałów. Przed planowanym audytem ustalona zostaje agenda. W trakcie trwania kontroli audytor środowiskowy potwierdza przesłane dane, prosząc o stosowne dokumenty, sprawozdania, plany, strategie lub dokumentację ESG. Po audycie weryfikującym dokonywana jest ocena ekspercka, a także wydawane są rekomendacje. W ostatnich krokach Rada Patronacka decyduje o przyznaniu certyfikatu i znaku Programu.
Zapraszamy do współpracy!