Certyfikat środowiskowy stanowi gwarancję zgodności działań przedsiębiorstwa z przepisami prawa krajowego i unijnego. Wdrożony i utrzymany system zarządzania środowiskowego pozwala na minimalizację zagrożeń związanych z tą dziedziną oraz usprawnienie działań naprawczych. Co więcej, z jego pomocą poprawisz swój wizerunek oraz wiarygodność wśród klientów i kontrahentów. Posiadanie certyfikatu środowiskowego może pomóc firmie wyróżnić się na rynku. Posiadanie certyfikatu środowiskowego to także wyraz odpowiedzialności społecznej firmy. W ten sposób firma pokazuje, że dba nie tylko o swoje zyski, ale również o otaczające ją środowisko i przyszłe pokolenia. Co to jest certyfikat środowiskowy i jak go uzyskać? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Certyfikacja środowiskowa w przedsiębiorstwie
Funkcjonujące w przedsiębiorstwach certyfikaty środowiskowe to oficjalne potwierdzenia gwarantujące spełnienie wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska przez spółkę. Dokument poświadcza, że system został wdrożony i utrzymany, a przedsiębiorstwo swoim działaniem spełnia każdy punkt normy ochrony środowiska.
Audyt przeprowadzony przez Europejskie Forum Odpowiedzialności Ekologicznej (EFOE) działa od 2007 roku. Jest jednym z największych organizatorów ogólnopolskich programów certyfikujących Firma Bliska Środowisku i Gmina Bliska Środowisku. Poniżej przedstawiono, jak przebiega proces certyfikacji w przedsiębiorstwie.
System środowiskowy w firmie
O przyznanie certyfikatu środowiskowego może ubiegać się każde przedsiębiorstwo, które działa zgodnie z wymaganiami prawnymi i dba o zwiększanie świadomości pracowników w zakresie zubożenia surowców naturalnych, zmian klimatycznych i ekologii.
Proces certyfikacji rozpoczyna się od wypełnienia ankiety I stopnia. Na jej podstawie eksperci oceniają możliwość przystąpienia firmy do audytu środowiskowego. Ankieta zawiera pytanie dotyczące spełnienia wymagań prawnych, ekoefektywności, wprowadzonych innowacji w zakresie ochrony środowiska, a także odpowiedzialności i strategii środowiskowych. Po pozytywnym rozpatrzeniu ankiety przez jednostki certyfikujące rozpoczyna się kluczowy proces uzyskania certyfikatu.
W analizie II stopnia audytor ochrony środowiska dokonuje oceny sześciu obszarów merytorycznych, do których należy: zgodność z przepisami prawa ochrony środowiska, efektywność procesów, efektywność energetyczna, strategia ekologiczna, Społeczna Odpowiedzialność Biznesu oraz przystosowanie firmy do zmian klimatycznych. Podczas procedury zostanie sprawdzone m.in. skuteczne wdrożenie polityki środowiskowej, obowiązujące wymagania prawne, wpływ przedsiębiorstwa na zubożenie surowców naturalnych czy długofalowa strategia proekologiczna.
Po przejściu II fazy eksperci powołani przez EFOE dokonują oceny formalnej, a następnie zostaje przeprowadzony audyt weryfikujący, który odbywa się w siedzibie przedsiębiorstwa lub w jego oddziałach. Po pozytywnym przejściu procesu Rada Patronacka wydaje rekomendacje celem przyznania certyfikatu i znaku Programu.
Certyfikat środowiskowy – zalety
Obecnie ochrona środowiska to jeden z najczęstszych tematów poruszanych na znaczących konferencjach i spotkaniach wyższego szczebla. W świecie biznesu uzyskanie certyfikatu ma bardzo duże znaczenie. Dzięki niemu przedsiębiorstwo może pochwalić się proekologiczną postawą, ograniczaniem wpływu na zubożenie środowiska naturalnego, a także pełną zgodnością z wymaganiami prawnymi w zakresie ochrony środowiska. Co więcej, dokument zwiększa zaufanie instytucji publicznych, klientów, banków oraz firm ubezpieczeniowych.